אמנות מושגית

Conceptual Art

אמנות המשתמשת ברעיונות כחומרי גלם המזינים את הייצור האמנותי. זרם זה, שבא לעולם בשנות השישים של המאה ה-20, מגדיר מחדש את המושג אמנות: האמנות אינה פועלת באמצעות הגירוי החושני המהנה הקורן מן התמונה אל עינו של הצופה. היצירה הקונספטואלית מציבה את הרעיון במרכז, תוך שהיא תופסת את מקומו של הדימוי החזותי. לאמנות הקונספטואלית ולאמנות המינימליסטית יש מן המשותף: שני הזרמים חותרים לצמצם את חומרי ההבעה החושניים במטרה להפוך את יצירת האמנות לאמירה פילוסופית מזוקקת, שאינה תלויה עוד בפיתוי החושני של הצבע והצורה. הדרך לתעד ולשמר אמנות קונספטואלית היא באמצעות הדימוי הצילומי, או דוקומנטציה אחרת של האובייקט האמנותי.

האמנות הקונספטואלית מציגה פילוסופיה אמנותית חדשה: האמנות אינה מתַקשרת באמצעות דימויים מהנים, אלא באמצעות רעיונות מאתגרים שהיא מייצרת. תפקידה אינו לפתות את הצופה באמצעות שיכרון צבעים וצורות אלא להעמיד רעיונות מינימליסטיים שישמשו כעין חומרי גלם בתהליך הייצור האמנותי. דוגמה לאמנות מינימליסטית-קונספטואלית מעין זו היא הפרויקטים הגדולים של "אמן האריזה" כריסטו (Christo), שעטף בניינים (כמו הרייכסטאג בברלין), גשרים (פונט נף בפריז) ועוד. הוא השתמש בפורמט הרווח של "אריזה" ("אריזת מתנה", "אריזת מציאות") כדי לייצר אמירה ביקורתית על הקשר בין החגיגי לבנאלי, בין העטוף לבין ה"עירום", בין החיצוני לבין הפנימי, ולאתגר את החשיבה הבינארית השגורה של האמנות.

האסטרטגיה האמנותית הקונספטואלית שלפה את היצירה ממרומי האולימפוס של הטוהר הצורני ונטעה אותה מחדש בהקשר מפתיע של חיי היומיום. יצירת האמנות החדשה, שניטלה ממנה ההילה הפולחנית המקורית, יצרה עבור המשתמש משמעות חדשה שאפשרה לו לחוות חוויה אמנותית בתוך הקשר פוליטי ופילוסופי חדש (ע"ע אוונגרד ; אמנות מופשטת ; אקספרסיוניזם ; דאדא ; מינימליזם ; סוריאליזם ; עולם האמנות ; פוטוריזם) (Harrison, 1991; Lucie-Smith, 1995).

Buchloh, B. H. D. 1990: "Conceptual Art 1962-1969: From the Aesthetic of Administration to the Critique of Institutions", October, 55, (Winter), pp. 105-143.

Harrison, C. 1991: Essays on Art and Language, Oxford: Blackwell.

Lucie-Smith, E. 1995: Art Today, London: Phaidon Press.

תאור / מקור התמונה:

A creation made with wind cones and designed by French conceptual artist Daniel Buren is seen as a part of Beaufort 03 Contemporary Art by the Sea exhibition in De Haan April 21, 2009. REUTERS/Thierry Roge (BELGIUM ENTERTAINMENT SOCIETY IMAGE OF THE DAY TOP PICTURE)

תרבות, מחשבה, תקשורת
דוד גורביץ' דן ערב

“אנציקלופדיה של הרעיונות” הינה חיבור אנציקלופדי מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בנות זמננו; מדריך תיאורטי ושימושי למסע בין תחומי דעת מרכזיים של חיי הרוח והיומיום, הכולל יותר מ-600 ערכים על הרעיונות המעצבים את חיינו. עוד על התרבות

סמן דף זה

×