אודות/ביקורות/ראיונות

“אנציקלופדיה של הרעיונות” היא מחקר מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בימינו. מסע בין תחומי דעת ובין רעיונות מרכזיים המסבירים את מציאות חיינו; מדריך תיאורטי ושימושי לחיים. באנציקלופדיה נידונים קשרי הגומלין בין תרבות “גבוהה” לתרבות פופולרית, בין פילוסופיה לתקשורת, בין אמנות לבין חיי יומיום. בפורמט הספר כוללת האנציקלופדיה למעלה מ-1,300 עמודים ובהם כ-600 מושגי מפתח בתיאוריה של התרבות, בנושאים כגון: האני והאחר, הגבר והאישה, הקניון והמוזיאון, המרכז והפריפריה, העיר והחוויה האורבנית, קולנוע וספרות, ארכיטקטורה ורוק, אוכל ומחשבה. את האנציקלופדיה כתבו ד"ר דוד גורביץ וד"ר דן ערב.
השימוש באנציקלופדיה מיועד למטרות חינוכיות, אישיות ופרטיות בלבד. אין לעשות בה כל שימוש מסחרי.

על האתר

ארבע שנים לאחר פרסומה כספר (בשנת 2012, בהוצאת בבל), מושק אתר האינטרנט של ה“אנציקלופדיה של הרעיונות”. האתר כולל את כל תכני האנציקלופדיה המקורית ומעודכן באופן שוטף. מדי פעם מועלים ערכים חדשים. את האתר עיצבה והקימה בשנת 2016 נאורה שם-שאול. האתר מאפשר חיפוש וגישה נוחים לתכני האנציקלופדיה על פי פרמטרים שונים: על פי אותיות, על פי תחומים, על פי אישים המוזכרים בספר, על פי רגשות המהדהדים בין ערכיו, וכן על פי יצירות שונות, ספרותיות קולנועיות טלוויזיוניות ועוד, המאוזכרות בערכים השונים.

על הספר

ה"אנציקלופדיה של הרעיונות" נולדה בפגישה מקרית באוקטובר 1998. הימים ימי שביתה ממושכת במוסדות ההשכלה הגבוהה. ויקיפדיה היא שמועה רחוקה. דוד גורביץ’, שהוציא שנה קודם לכן את ספרו “פוסטמודרניזם”, מקבל הצעה לכתוב מילון מושגים שילווה את הספר. עודף הזמן הפנוי והתחושה שמדובר במשימה קצרה, ממוקדת ומהנה מביאים את דוד להיעתר להצעה. דן מצטרף בשמחה למיזם. כשבאוויר נישאת מילת הקסם “מילניום”, מחליטים השניים לסיים את העבודה במהירות ולהוציא את הספר לאור לקראת שנת 2000, תחת השם: “מילוניום”.

המציאות טופחת על פניהם. המשימה צוברת נפח ומשמעות, והופכת למפעל אינטנסיבי ושוחק. עלייתה של ויקיפדיה מצריכה לבדל את המיזם, ולמקמו פחות בזירת המידע ויותר בזירת ההקשרים והמשמעות. שינויים היסטוריים וטכנולוגיים המתרחשים לאורך שנות הכתיבה מצריכים עדכונים תכופים. עליות ומורדות אישיות שיודעים הכותבים (כל אחד לחוד) כמו גירושין, בניית בית ולידת תינוק חדש מלווים את שנות הכתיבה שנמשכה 13 שנים.

בראשית מאי 2012 התקיים אירוע השקה רב משתתפים באולם “צוותא” בתל אביב (“מה אפשר לצפות ממסע של 8000 ק”מ?”). הספר זכה להצלחה ביקורתית ולהכרה ציבורית רחבה, דבר שקיבל ביטוי ברשימות רבי המכר בהם שהה הספר 12 שבועות רצופים.

על המחברים

ד”ר דוד גורביץ'

ד”ר לפילוסופיה מטעם אוניברסיטת בר-אילן, ראש המסלול למדיה ולתרבות פופולרית בבית הספר לתקשורת, המסלול האקדמי, המכללה למנהל. מחקריו של ד”ר גורביץ' מתמקדים בזיקה בין עולם התרבות והתקשורת בעידן הפוסט מודרני. ספרו “פוסט מודרניזם: ספרות ותרבות בסוף המאה העשרים” זכה להצלחה רבה ונחשב לספר יסוד  בעברית הדן בסוגיות מפתח בתרבות ההווה.

לאורך השנים פרסם גורביץ' מאמרים רבים העוסקים בתרבות, בספרות ובסוגיות תקשורתיות מרכזיות.  מופיע   תדיר כפרשן תרבות במדיה. זכורה במיוחד הופעתו בסדרה "הנרגנים". פרסם ספרים רבים העוסקים במיתוסים מרכזיים בתרבות הפופולרית: “הבלש כגיבור תרבות”, ”מיתוס המאפיה–מדון קורליאונה ועד הסופרנוס”, "השבט אמר את דברו" ועוד. אבא למתן וליובל, חי, כותב ומנגן בפסנתר בתל אביב.

ד”ר דן ערב

ד”ר למדעי התרבות, דיקאן בית הספר לתקשורת במכללה למנהל, ומרצה בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל-אביב.

דן ערב הוא בעל תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה ובמדעי המדינה מאוניברסיטת תל-אביב, ובעל תואר מוסמך (בהצטיינות) מן המכון לקומוניקציה באוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת הדוקטורט שלו שהוגשה לבית הספר למדעי התרבות באוניברסיטת תל-אביב נשאה את הכותרת: “זיכרון, שיחזור, בידור: טראומה ונוסטלגיה בזיכרון הטלוויזיוני של המלחמה בישראל.”

ערב נמנה על עורכי “יומן” של דוד פרלוב והוא עורך הסדרה התיעודית “יורים ושרים” (ערוץ 2, 2004), שעסקה בסיפורן של הלהקות הצבאיות. תחומי העניין האקדמי של דן ערב משתרעים מפרסום, שכנוע ושיווק חברתי, אקטיביזם ושיבוש תרבות, והקולנוע כמדיום מהפכני, ועד מחקר על הזיקה שבין היסטוריה, זיכרון ומדיה. תחום עיסוק נוסף הוא הייצוג המשפטי במדיה. עניין לעצמו היא סדנת ספוט העוסקת ביצירה, פיתוח וקידום תקשורתי של שינויים חברתיים. דן ערב חי עם רעייתו עדנה ושלושת ילדיו מיכאל, אייל ודוד, ומשוטט כל חייו בתל אביב.

לצד האנציקלופדיה שכתיבתה נמשכה שלוש-עשרה שנים, משתפים גורביץ וערב פעולה במספר תחומים נוספים. הם חולקים אחריות על מספר תחומי הוראה וניהול בבית הספר לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למנהל. לאורך השנים הם כתבו ופירסמו מספר מאמרים מפרי עטם בכתבי עת ובספרי עיון ובין השנים 2010-2012 אף ערכו והגישו 111 מהדורות של "גיבור תרבות" – תוכנית רדיו שבועית בקול הקמפוס (106FM) ובין השנים 2017-2020, כמאה תוכניות נוספות בכאן – תאגיד השידור הישראלי.


מן העיתונות

ביקורת

6/8/2012 – “משחקי אסוציאציה” – אבי שילון בביקורת אוהדת ב”ישראל היום”

22/7/2012 – “פיל אדום בסלון” – גלעד מלצר נסחף בביקורת ארסית במיוחד במוסף “ספרים”

13/7/2012 – “מה שאנחנו יודעים על כסף ומה שלא” – אודי לוינגר במדור הכלכלי של “מקור ראשון”

16/6/2012 – “ספר חובה שקשה לדמיין את עולם הרוח בישראל בלעדיו”: אריאל אברהם הורוביץ ב”מקור ראשון”

15/6/2012 – “מופע שנות התשעים” – עפרי אילני מסתייג ב”7 לילות”תגובה (“7 לילות”, 22/6/2012)

6/6/2012 – “מורה נבוכים מבריק”: ביקורת טובה מאד ב”כלכליסט”.

3/6/2012 – “מגדלור אינטלקטואלי”: ביקורת מצויינת של עמיחי שלו בYNET.

ראיונות וכתבות

14/6/2012 – “משהו טוטלי”: ורד קלנר מראיינת את דן ערב ודוד גורביץ במגזין G (גלובס)

17-24/5/2012 – “גבוה וטוב”: גליון מיוחד של “טיים אאוט” מוקדש ל”אנציקלופדיה של הרעיונות”

רדיו

18/6/2012 – “ציפורי לילה” מתפייטות: דורי מנור ושלומציון קינן בשיחה עם דוד גורביץ’ (החל מ-51:46)

13/6/2012 – “חיים של אחרים” ערן סבאג מראיין את דוד גורביץ’ (גלי צה”ל)

8/6/2012 – “מה יהיה”: יואב גינאי בראיון עם דן ערב (רשת ב’)

טלוויזיה


28/5/2012 – דן ערב ודוד גורביץ’ מתארחים אצל לונדון את קירשנבאום (ערוץ 10)


21/5/2012 – מודי בראון מראיין את דוד גורביץ’ ב”הינשופים” בערוץ 8


24/6/2012 – כתבה ב”חדר החדשות-מרכז”, החדשות המקומיות בכבלים (ערוץ 3)


21/6/2012 – ראיון ב”ערב חדש”: אראל סגל ודן מרגלית מראיינים את דן ערב ודוד גורביץ (הטלוויזיה החינוכית)

"גבוה וטוב”: גליון מיוחד של “טיים אאוט” מוקדש ל”אנציקלופדיה של הרעיונות”

“עיין ערך חתרנות” – עודד כרמלי בראיון עם דוד ודן, מתוך הגליון המיוחד של “טיים אאוט”, עמ’ 26-28

המלצות

פנאי פלוס – המלצת שבוע הספר

ז’ורנל (מעריב) – המלצת שבוע הספר

“מרמלדה” – המלצה לשבוע הספר

ערב ההשקה: כתבות וביקורות

“בילוי היום” – כתבת רדיו על אודות ההשקה (גל”צ)

אנטי אנציקלופדיה: רשמים מהשקת ה”אנציקלופדיה של הרעיונות” / טל גולדשטיין ב”מגפון”

ערב ההשקה: הסרטונים (לכל הסרטונים)

תרבות, מחשבה, תקשורת
דוד גורביץ' דן ערב

“אנציקלופדיה של הרעיונות” הינה חיבור אנציקלופדי מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בנות זמננו; מדריך תיאורטי ושימושי למסע בין תחומי דעת מרכזיים של חיי הרוח והיומיום, הכולל יותר מ-600 ערכים על הרעיונות המעצבים את חיינו. עוד על התרבות

סמן דף זה

×