גייז (הפוליטיקה של ה-)

Gay Politics

הפוליטיקה של הגייז התפתחה כחלק מהתנועה לזכויות האזרח שפעלה בארצות הברית בשנות השישים, ומאוחר יותר כחלק מהגל השני של הפמיניזם הרדיקלי. חברי הקהילה אימצו את התואר "גיי" בניסיון לשנות את הקונוטציות השליליות של המושג "הומוסקסואליות" בעיני התרבות ההטרוסקסואלית השלטת. במסגרת ניסיון זה אומצה גם מילת מפתח חדשה: גאווה. מפגש של גייז לזכר הזמרת ג'ודי גרלנד, שהתקיים בגריניץ' וילג' ב-27 ביוני 1969 ולווה בהתנגשויות עזות עם המשטרה, סימן את רגע הולדתה הפוליטי של התנועה בארצות הברית, באנגליה ובשאר מדינות המערב.

תנועת הגייז נקטה מראשית דרכה פוליטיקה מהפכנית. היא ראתה ביציאה מן הארון של חבריה ובפרסום העדפתם המינית שלב מעבר הכרחי בדרך להתארגנות פוליטית של הקהילה (Weeks, [1977] 1990). "מצעדי הגאווה", שהפכו משנות השבעים לשגרה, קידמו את מעמדם של חברי הקהילה והפכו אותם לכוח פוליטי שיש להתחשב בו. השדולה של ההומוסקסואלים והלסביות בארצות הברית, למשל, גייסה תרומה כספית משמעותית לבחירתו של הנשיא ביל קלינטון במערכת הבחירות ב-1992.

בשנות השמונים עברה תנועת הגייז טלטלה עם גילוי מגפת האיידס. העובדה שרבים מבני הקהילה לקו במחלה וזוהו עמה גרמה להתארגנות מוגברת במטרה להילחם במגפה ולעורר דעת קהל אוהדת לקורבנותיה (ע"ע הומופוביה) (Watney, 1987; Fuss, 1991; Bristow and Wilson, 1993). הפוליטיקה התרבותית של האיידס, שהסתייעה בפעילות פרסומית ואמנותית רחבה (לדוגמה, מסעות הפרסום של "בנטון" בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים), חשפה את התנועה למודעות ציבורית רחבה וקידמה את מטרותיה. בשנות התשעים לבשה התנועה פנים רדיקליות חדשות עם הופעתה של תיאוריית הקוויר. תיאוריה זו, ששאבה מן הפילוסופיה של מישל פוקו (Foucault) ושל ג'ודית באטלר (Butler)  (באטלר, 2001), ביקשה לחרוג מהתבנית הבינארית גיי/סטרייט ולכלול במונח הבזוי במקורו פרקטיקות מגדריות וזהויות אתניות שונות, במטרה להופכו למוקד של העצמה ושל התגייסות פוליטית נגדית (ע"ע לימודים הומו-לסביים).

מקורות

באטלר, ג' 2001: קוויר באופן ביקורתי, תרגום: ד' רז, תל אביב: רסלינג.

Bristow, J. and Wilson, A. (eds.) 1993: Activating Theory: Lesbian, Gay, Bisexual Politics, London: Lowrence and Wishart.

Fuss, D. (ed.) 1991: Inside Out: Lesbian Theories, Gay Theories, New York: Routledge.

Watney, S. 1987: Policing Desire: Pornography, AIDS and the Media, Minneapolis: Minnesota University Press.

Weeks, J. [1977] 1990: Coming Out: Gay Politics in Britain from the Ninetieth Century to the Present, London: Quartet.

תאור / מקור התמונה:

bigstock–125306099 The United States Supreme Court with LGBT rainbow colors — gay equal rights concept

תרבות, מחשבה, תקשורת
דוד גורביץ' דן ערב

“אנציקלופדיה של הרעיונות” הינה חיבור אנציקלופדי מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בנות זמננו; מדריך תיאורטי ושימושי למסע בין תחומי דעת מרכזיים של חיי הרוח והיומיום, הכולל יותר מ-600 ערכים על הרעיונות המעצבים את חיינו. עוד על התרבות

סמן דף זה

×