טלגניות

Telegenity

טלגניות היא הכישרון "לעבור מסך" בטלוויזיה, כשם שפוטוגניות היא הכושר להופיע היטב בתצלום. המונח טלגניות עוסק בשאלות כגון: מי ניחן בהופעה כריזמטית? אילו כלים נדרשים ליצירת דימוי יעיל במדיום? בעידן שבו מתעצם מעמדה של הטלוויזיה בחיים החברתיים גובר העניין בכלים המייצרים הופעה טובה, הנחשבת תנאי הכרחי להצלחה. מקצת מן הכלים ידועים ונראים לעין, אולם ישנם גורמי כריזמה, שאינם ניתנים לשליטה ולתרגול, המשפיעים על גורלה הטלגני של הדמות.

לא קיים מתכון להשגת יכולת טלגנית, ולא ברור מהם הגורמים המייצרים הופעה מוצלחת. האם מדובר בגורמים אסתטיים, או שמא מדובר בגורמים נוספים, חשובים לא פחות, שאינם ידועים לנו לפי שעה? הדעת נותנת כי מקצת הגורמים המשפיעים על בניית הדימוי ניתנים לשליטה, למשל איפור, לבוש ושימוש במשפטים קצרים (ע"ע סאונדבייט). יועצי תדמית ימליצו גם על שימוש בהומור ועל יצירת דרמה. אולם דומה כי דווקא אותם גורמים נוספים ומסתוריים שאינם ניתנים לתרגול, כמו כריזמה, הם המשפיעים ביותר על האופן שבו הדמות "עוברת מסך" (ע"ע יחסי ציבור).

בישראל גבר העיסוק בשאלת הטלגניות ככל שהעמיקה חדירתה של הטלוויזיה אל חיי הפרט  ובעיקר מאז שרשימות המועמדים של מפלגות פוליטיות החלו להיקבע על-ידי בחירות מוקדמות שבהן זכאים להצביע כל חברי המפלגה (פריימריז). חוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה, שהתממש בבחירות 1996 (ובוטל עם הקמת ממשלת האחדות בראשית 2001), חיזק את ההכרה בכוחו של המדיום והרחיב את השימוש, המניפולטיבי לרוב, בתדמיתו של המועמד. לדעת רבים, שמעון פרס הפסיד בבחירות 1996 אף-על-פי שנחשב בעל ניסיון וחזון משום שיריבו, בנימין נתניהו, הקרין דימוי טלוויזיוני של מועמד צעיר בעל יכולות תקשורתיות מפותחות.

מושג הטלגניות קשור לדיון במקומה המרכזי של הטלוויזיה בזירה הפוליטית. רבים מאמינים כי בעידן הפוליטיקה הטלוויזיונית, הטלוויזיה היא שקובעת את גורלו של הפוליטיקאי לשבט או לחסד (ע"ע טלפוליטיקה). רעיון הטלגניות הוא אפוא אחד ההסברים להתנהגות הפוליטית של הציבור. עם זאת, בניגוד לאלה הרואים בטלגניות מושג מרכזי המעצב את החיים החברתיים, יש הסבורים כי הדימוי הטלגני הוא קוד מלאכותי שנוטים להפריז בחשיבותו.

מקורות

בנצור, נ' 1993: להופיע טוב: לפני קהל ומול כלי התקשורת, תל אביב: זמורה-ביתן.

טיר, מ"ש 2003: 'משחק מול מצלמה' על-פי תורתה של רותי דייכס, תל אביב: רמות.

תאור / מקור התמונה:

ג'ון קנדי , בעימות הטלוויזיוני מול ריצ'רד ניקסון 1960.

תרבות, מחשבה, תקשורת
דוד גורביץ' דן ערב

“אנציקלופדיה של הרעיונות” הינה חיבור אנציקלופדי מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בנות זמננו; מדריך תיאורטי ושימושי למסע בין תחומי דעת מרכזיים של חיי הרוח והיומיום, הכולל יותר מ-600 ערכים על הרעיונות המעצבים את חיינו. עוד על התרבות

סמן דף זה

×