גרינפיס

Greenpeace

תנועה אקולוגית בינלאומית שקמה בקנדה ב-1971. התנועה, המתנגדת לניסויים באנרגיה גרעינית ובבעלי חיים ולזיהום אוויר ומים, מהווה ראש חץ במאבק המיליטנטי למען איכות הסביבה בעולם.

תנועת גרינפיס מתאפיינת בשורה של פעולות ראווה נגד ממשלות וארגונים הפוגעים בסביבה. מאז ראשית פעילותה השכילה התנועה ליצור יחסי ציבור מעולים לסוגיית השמירה על הסביבה. היא הצליחה להעלות את הנושא על סדר היום ויצרה אירועים תקשורתיים כגון עטיפת שגרירויותיהן של איטליה וצרפת ביוון ברשתות דיג במחאה על שיטות דיג פסולות, או שחרור לווייתן שנשבה בידי יורדי ים נורבגים. לא אחת ספג הארגון מכות נגד: ב-1985 פוצצה אחת מספינותיו בידי סוכנים חשאיים צרפתים, וב-1992 ירו אנשי משמר החופים הרוסי לעבר חבריו שמחו על הטמנת פסולת גרעינית בקוטב. אירועים אלה הגבירו את המודעות הכלל-עולמית לפעילותו של הארגון בנושא האקולוגי עד שאי-אפשר עוד לחשוב על אקולוגיה במובן הגיאוגרפי או הפוליטי בלי לקשור נושא זה לפעילותו הענפה של הארגון (ע"ע ירוק, ירוקים ; קיימות ; שיבוש תרבות).

Bohlen, J. 2001: Making Waves: The Origin and Future of Greenpeace, Montréal: Black Rose Books.

Wayler, R. 2004: Greenpeace: How a Group of Ecologists, Journalists, and Visionaries Changed the World,  New York:  Holtzbrinck Publishers.

תאור / מקור התמונה:

The Arctic Sunrise, Greenpeace UK Fundraiser – Vegan Peasant Catering

תרבות, מחשבה, תקשורת
דוד גורביץ' דן ערב

“אנציקלופדיה של הרעיונות” הינה חיבור אנציקלופדי מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בנות זמננו; מדריך תיאורטי ושימושי למסע בין תחומי דעת מרכזיים של חיי הרוח והיומיום, הכולל יותר מ-600 ערכים על הרעיונות המעצבים את חיינו. עוד על התרבות

סמן דף זה

×