ננו-טכנולוגיה

Nanotechnology

טכנולוגיה בממד מולקולרי. ננו הוא מיליארדית המטר. ננו-טכנולוגיה – ענף העוסק בחלקיקיו הבסיסיים של החומר, בניסיון לארגנם ולשלוט בהם. הננו-טכנולוגיה מבקשת לפתח חומרים שאת תכונותיהם ניתן יהיה לקבוע במדויק בזכות התערבות ברמה המולקולרית. טכנולוגיה מהפכנית במושגים של ימינו, העתידה להשפיע על כל תחומי החיים.

במאה ה-21, קובע אריק דרקסלר (Drexler, 1992), ישלטו בחיינו רובוטים בגודל נגיף, המייצרים מערכות המשכפלות ומרכיבות את עצמן. רובוטים אלה עשויים להיות המשרתים הגואלים של העידן הבא. הננו-טכנולוגיה צופנת בחובה הבטחה להעלאת תוחלת החיים, להספקת מזון ללא הגבלה, לבריאות מצוינת, לפיתוח חומרים חזקים וקלים למכונות ולמבנים ועוד. מדובר בשינויים רדיקליים ברמת החומר בחי, בצומח ובדומם. הננו-טכנולוגיה עתידה להשפיע על תחומים רבים נוספים וביניהם הצבא, האקולוגיה, אמצעי התעבורה ותקשורת ההמונים.

מעבר להיבט המדעי המורכב, כל ניסיון לשער כיום את מלוא האפשרויות של הננו-טכנולוגיה כרוך בהתנגדויות ובלבטים: מה עשויות להיות המשמעויות החברתיות, המוסריות והתרבותיות של טכנולוגיה זו? האם הננו-טכנולוגיה מסמנת את פיצוח סודות הטבע ואת הקץ לניצול החי והצומח בידי האדם? הננו-טכנולוגיה קוסמת לדמיון המטאפורי שלנו כשהיא מבשרת על כינונו של עידן שבו "גמדים בלתי נראים" יוזרקו לגופנו ויטהרו אותו מכולסטרול, מהזדקנות או משכחה. מבעד לאופטימיזם הטכנולוגי, צץ מיתוס ישן-חדש: הסייבורג – הכלאה בין אורגניזם חי למכונה. מדובר בניסיון לייצר מכונה המזינה ומשכפלת את עצמה עד אין-סוף (Machine Celibataire) – מעין אלכימיה פלאית, הפועלת באופן סודי ומניבה תוצאות המגדירות מחדש את החיים. מיתוס הגולם הקם על יוצרו הוא אחת הגרסאות המוקדמות של פנטזיה זו, שאינה מרפה מן הדמיון האנושי מאז ומעולם.

את עולם הננו-טכנולוגיה אפשר לקשור למהפכת המזעור בחיינו. האדם בן המאה ה-21 מוקף מכשירים זעירים המושתלים בגופו (טרנזיסטורים, סיליקון); אמצעי טלקומוניקציה וסימון הופכים זעירים יותר ויותר: טלפונים סלולרים בגודל אפסי, מחשבים נישאים בגודל מזערי, בַּרְקודים ("סמויים") המסמנים מידע. אדם זה, המנהל אורח חיים נוודי, רואה בטכנולוגיות הזעירות חלק בלתי נפרד מגופו ומיכולתו לנוע על פני כדור הארץ, תוך שליטה מרבית במרחב, בזמן ובמידע. הטכנולוגיות מאפשרות לו להיות זמין, מעודכן, און ליין בכל מצב וזמן. הננו-טכנולוגיה היא זו שמאפשרת אפוא את העידן הנומדי (הנוודי) החדש. טכנולוגיות זולות, זמינות, נגישות ונישאות הופכות לחלק בלתי נפרד מניהול הגוף ומתודעת הגוף ביחס לגופים אחרים בחלל. הננו-טכנולוגיה היא אפוא מטאפורה רדיקלית לשלטון המידע בחיינו; חומר סמוי מן העין היוצר פנטזיה מושלמת של יש.

 

Atkinson, W. I. 2003: Nanocosm: Nanotechnology and the Big Changes Coming from the Inconceivably Small, American Management Association.

Drexler, E. 1992: Engines of Creation: The Coming Era of Nanotechnology, Oxford: Oxford University Press.

Ratner, M., and Ratner, D. 2002: Nanotechnology: A Gentle Introduction to the Next Big Idea, Upper Saddle River, New Jersey: Prentice Hall.

 

 
תאור / מקור התמונה:

https://www.zyvex.com/nanotech/visuals.html

תרבות, מחשבה, תקשורת
דוד גורביץ' דן ערב

“אנציקלופדיה של הרעיונות” הינה חיבור אנציקלופדי מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בנות זמננו; מדריך תיאורטי ושימושי למסע בין תחומי דעת מרכזיים של חיי הרוח והיומיום, הכולל יותר מ-600 ערכים על הרעיונות המעצבים את חיינו. עוד על התרבות

סמן דף זה

×