און ליין, מקוון

On Line

כינוי לתקשורת אינטראקטיבית פעילה. בהשאלה, כינוי לפרקטיקה שיווקית מתוחכמת היוצרת אשליה של "מעודכנות", "מחוברות" ונגישות מיידית לנמען או לצרכן. הכינוי מזוהה לעתים קרובות עם המושג "זמן אמת". את המצב המקוון ניתן לראות כנגזרת של רעיון האדם המיידי: הכמיהה לסיפוק מיידי הופכת לכוח כלכלי אדיר, שהוא תוצר של טכנולוגיית התקשורת המודרנית, ובה בשעה גורם מרכזי בעיצובה.

חיי היומיום בתחילת המאה ה-21 רצופים בפרקטיקות שונות שהמשותף להן הוא חוויית המיידיות. הווית הרשת,  הבאה לידי ביטוי בשימוש הרווח באינטרנט ובטלפון הסלולרי לשם סיפוק  מגוון של שירותים  – מקבלת מידע, דרך הזמנת מוצרים ועד לתקשורת אינטימית – משדרת מסר ברור אחד: בו-זמניות, זמינות ומיידיות.

מצב ה"און-ליין", יוצר מציאות פרדוקסלית: מצד אחד, הוא תורם לתחושה של זמינות ובו-זמניות הפתוחה לפני הכול. בכך הוא מייצר תחושה של שיתוף, שיוויוניות ודמוקרטיה; מצד שני, טכנולוגיה זו יוצרת מציאות של פיקוח, מעקב ובקרה; עצם הזמינות היוצרת תחושה של יוזמה והשפעה, מעודדת למעשה את הסטטוס-קוו: היא מייצרת תנועה מדומה של חילופי סחורות, שירותים, דימויים, מבטים ועוד, המתנקזים רק אל עצם התחזוקה של ה"תנועה", בלי שתיווצרנה אפשרויות לתקשורת חדשה.

בימינו נדמה כי המצב המקוון הופך למסר המרכזי עצמו: הרצון הטמיר לחיות בשקיפות ובנגישות מושלמת בתוך הווה נצחי, שבו עצם קיומה של "תקשורת" זמינה 24 שעות ביממה בשוק מתקדם ותחרותי היא ערובה לערכיות, ליעילות ולהצלחה (ע"ע דטרמיניזם טכנולוגי).

מקורות

ויריליו, פ' 1998: "מהירות ומידע: בהלת החלל הקיברנטי", תרגום: ב' אלון, קמרה אובסקורה, 7, יולי 1998, עמ' 54-57.

 Manovitch, L. 2002: The Language of New Media (Leonardo Books), Cambridge, MA: The MIT Press.

תאור / מקור התמונה:

Euphoric shopper buying on line with a laptop and a credit card at home or office
bigstock-131212394-2

תרבות, מחשבה, תקשורת
דוד גורביץ' דן ערב

“אנציקלופדיה של הרעיונות” הינה חיבור אנציקלופדי מקורי וביקורתי על תרבות, מחשבה ותקשורת בנות זמננו; מדריך תיאורטי ושימושי למסע בין תחומי דעת מרכזיים של חיי הרוח והיומיום, הכולל יותר מ-600 ערכים על הרעיונות המעצבים את חיינו. עוד על התרבות

סמן דף זה

×